ورود 72 درصدی گوشی های بیش از 300 یورو با رویه مسافری

حسین یوسفیان مدیرسامانه همتا با بیان اینکه امسال  ۷۲ درصد گوشی های بالای ۳۰۰ یورو با رویه مسافری وارد ایران می شود، گفت: گوشی‌های با ارزش بیشتر از ۳۰۰ یورو با وجود مصرف ۲۸ درصد منابع ارزی، فقط ۶ درصد از نیاز بازار را تأمین کرده‌اند در حالیکه گوشی‌های با ارزش کمتر از ۳۰۰ یورو، علیرغم تأمین ۹۴ درصد نیاز بازار، صـرفاً ۷۲ درصد منـابـع ارزی را به خود اختــصاص داده است.

وی افزود:از طرفی باید بگویم در سال ۹۸ نیز گوشی‌های با ارزش بیشتر از ۳۰۰ یورو با وجود مصرف ۳۵ درصد منابع ارزی، فقط ۹ درصد از نیاز بازار را تأمین  کرده‌اند. در حالیکه گوشی‌های با ارزش کمتر از ۳۰۰ یورو، علیرغم تأمین ۹۱ درصد نیاز بازار، صـرفاً ۶۵ درصد منـابـع ارزی را به خود اختــصاص داده است.

 

* سال گذشته نزدیک به نیم میلیارد یورو صرف واردات گوشی همراه شده است

وی با اشاره به پر مصرف ترین گوشی های بالا و پایین ۳۰۰ یورو  افزود: در سال گذشته نزدیک به ۰/۵ میلیارد یورو صرف واردات گوشی همراه با برند اپل به کشـور شده است که فقط ۴ درصد نیاز بازار را تامین کرده است.

 

* وارد شدن ۷۲ درصد گوشی‌های با ارزش بالای ۳۰۰ یورو از طریق رویه مسافری در کشور

یوسفیان با اشاره به سهم واردات تجاری و مسافری در گوشی های بالای ۳۰۰ یورو در سال ۹۹ تصریح کرد:  ۷۲ درصد گوشی‌های با ارزش بالای ۳۰۰ یورو ازطریق رویه مسافری وارد شده است که این عدد بطور خاص بـرای نـشان تــجاری اپل برابر با ۸۱ درصــد است که همین آمار در سال گذشته متفاوت بود به طوری که  ۶۷ درصد گوشی‌های با ارزش بالای ۳۰۰ یورو ازطریق رویه مسافری وارد شده است که این عدد بـرای نـشان تــجاری اپل برابر با ۹۳ درصــد بود.

* امسال  2.3 میلیون دستگاه کاهش واردات گوشی داشته ایم

 

  مدیر سامانه همتا در پاسخ به برخی شبهات مطرح شده در خصوص واردات گوشی گفت: اگر بخواهیم یک مقایسه ساده در واردات گوشی درسال جاری نسبت به سال گذشته انجام دهیم متوجه  خواهید شد  در ۳ ماهه ابتدایی سال ۹۸ مجموعا ۳/۲ میلیون دستگاه گوشی به صورت تجاری و مسافری وارد کشور شده است اما در مقابل در ۳ ماه ابتدایی سال۹۹  مجموعا ۲/۶ میلیون دستگاه به صورت تجاری و مسافریوارد کشور شده است از طرفی باید بگویم در سال ۹۸ در ۳ ماه منتهی به سال ۹۹مجموعا ۴/۹ میلیون دستگاه به صورت تجاری و مسافری وارد کشور شد که در این رابطه باید بگویم ۲/۳میلیون دستگاه کاهش واردات داشته ایم.

;
دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه